Menu

Mål og holdninger for gymnastikafdelingen

image

Vi har opdelt vores mål og holdning for gymnastik afdelingen under fire punkter da holdninger, forventninger og mål er forskellige til gymnasterne, ledere, forældrene og selve gymnastikken.

Gymnastikken:

  • Der skal være plads til alle, både den gode og den mindre gode.
  • Det skal være sjovt for alle implicerede at gå til gymnastik
  • Gymnastikken skal være motiverende og udfordrende
  • Der skal være trygt at komme
  • Enkle hold har deres egne uddybede mål og forventninger, klik ind under dem
     

Gymnasterne:

  • Du skal være en god kammerat, - vær mod andre som du ønsker de skal være mod dig!!
  • Lytte til andre, både børn men specielt trænerne, og høre efter
  • Du skal ha´ lyst til at lave gymnastik
  • Du skal møde omklædt til tiden
     

Forældrene:

  • Opbakning til såvel jeres barn/ børn, ledere som udvalg
  • Hjælpe til ved opvisninger, børnestævner
  • Forventer at forældre hjælper ved træningerne, hvis det er nødvendigt, med f. eks at slæbe redskaber, anlæg m. a.
  • Positiv indstilling til ledere, hold og udvalg
     

Ledere:

  • Kræver ingen uddannelse, men man skal være engageret, glad, åben og ansvarlig
  • Der er altid mulighed for at komme på inspirerende kursuser m.m.
  • Ved springhold kræves spring-uddannelse, og gerne en del erfaring.
  • Forventer at holdene er med ved den lokale forårsopvisning samt DGI’s børnestævne
  • Der vil til hver af holdene være tilknyttet en kontaktperson fra udvalget, som er der for at bliver brugt, ved evt. problemer eller praktiske gøremål.
  • Der laves pædofilattester (børneattester) på alle ledere/hjælpetrænere over 15 år

Sponsorer

Ugens hjemmekampe
Januar 2018
20.
lørdag
10.00
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
MorsØ FC (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
10.20
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) INDE • Pulje 240
Sjørring Hallen
Sjørring B
Sjørring Hallen
20.
lørdag
10.24
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
Hurup IF (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
10.32
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
Hurup IF (2)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
10.56
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
MorsØ FC (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
11.30
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) INDE • Pulje 240
Sjørring Hallen
Hanstholm IF
Sjørring Hallen
20.
lørdag
11.50
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U10
U10 Drenge B (08) INDE • Pulje 203
Sjørring Hallen
HBV Sydthy (1)
Sjørring Hallen
20.
lørdag
12.10
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U11
U11 Drenge C (07) INDE • Pulje 177
Hørdum Hallen
MorsØ FC (4)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
12.50
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U11
U11 Drenge C (07) INDE • Pulje 177
Hørdum Hallen
Sydmors IF
Hørdum Hallen
20.
lørdag
12.50
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U10
U10 Drenge B (08) INDE • Pulje 203
Sjørring Hallen
Sydmors IF
Sjørring Hallen
20.
lørdag
13.00
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge B INDE • Pulje 1
Liseborg Centret
Ørnhøj/Abildå B1986
Liseborg Centret
20.
lørdag
13.10
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U15
U15 Drenge B (03) INDE • Pulje 62
Hørdum Hallen
Frøstrup/Hannæs IF (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
14.10
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U15
U15 Drenge B (03) INDE • Pulje 62
Hørdum Hallen
Nors B (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
14.36
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge B INDE • Pulje 1
Liseborg Centret
Snejbjerg SG&I
Liseborg Centret
21.
søndag
11.52
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U13
U13 Drenge B (05) INDE • Pulje 101
Nors Hallen
Nors B (1)
Nors Hallen
21.
søndag
13.00
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U12
U12 Drenge C (06) INDE • Pulje 136
Hanstholm Hallen
FS Midtthy (2)
Hanstholm Hallen
21.
søndag
13.04
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U13
U13 Drenge B (05) INDE • Pulje 101
Nors Hallen
MorsØ FC
Nors Hallen
21.
søndag
13.40
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U12
U12 Drenge C (06) INDE • Pulje 136
Hanstholm Hallen
Hanstholm IF
Hanstholm Hallen
21.
søndag
14.12
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U13
U13 Drenge C (05) INDE • Pulje 105
Hanstholm Hallen
Sjørring B
Hanstholm Hallen
21.
søndag
14.16
Koldby/Hørdum IF
Herrer
M+32
M+32 INDE • Pulje 1
Nors Hallen
Nors B
Nors Hallen
21.
søndag
14.16
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U15
U15 Drenge C (03) INDE • Pulje 65
Fursund Hallen
HBV Sydthy
Fursund Hallen
21.
søndag
14.52
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge A INDE • Pulje 1
Ørslevkloster Hallen
Foulum IF
Ørslevkloster Hallen
21.
søndag
15.24
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U13
U13 Drenge C (05) INDE • Pulje 105
Hanstholm Hallen
HBV Sydthy
Hanstholm Hallen
21.
søndag
16.04
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge A INDE • Pulje 1
Ørslevkloster Hallen
NUGF Viborg (1)
Ørslevkloster Hallen

DBU Jylland

DGI gymnastik