Menu

Hædrede KHIF'er

image

I Koldby-Hørdum IF har vi mange ildsjæle, som yder en ekstra indsats, for at foreningen kan fungere, og tilbyde en bred vifte af aktiviteter atleter primært fra nærområdet, men medlemsskaren tæller også atleter fra det meste af Thy og andre dele af landet, hvor tidligere herboende KHIF'ere stadig holder fast i deres gamle klub.

Gennem tiderne har en del af disse ildsjæle fået særlig hæder, som et klap for skulderen for de timer, og den entusiasme som de udviser for vores klub.

De største hæderstegn som KHIF kan uddele Æresmedlem og KHIF's Guldnål.
For at komme i betragtning til disse hæderstegn, skal man bl.a. have udført frivilligt arbejde for foreningen gennem flere år og have udvist stor loyalitet for klubben.
Som man kan se af listen er det ikke hæderstegn vi strør om os med, hvilket vidner om at det ikke er bare lige at komme i betragtning til dette fine selskab:
Vi har ikke alle årstal på plads, så er der nogen der kan bidrage med oplysninger, så må I meget gerne kontakte os.

KHIF Æresmedlemmer    KHIF's Guldnål 
          Anders Peder Lauridsen    2001 Keld Lauridsen 
 1979 Valdemar Olsen              Allan Holm Hansen
 1997 Erik Nielsen              Anders Vestergaard
 2006 Allan Holm Hansen             Laurids Gade
 2006 Preben Kjær Christensen             Carl V. Møller
 2006 Anders Vestergaard    2008 Morten Bjerregaard
 2008 Keld Lauridsen    2010 Niels Jørgen Svanborg
 2017 Niels Jørgen Svanborg    2011 Finn Yde
     2014 Bente Yde
     2014 Elin Gade
     2015 Orla Thinggaard
     2017 Morten F. Smed
     2017 Klaus Gade


Der uddeles også årligt (hvis der findes værdige kandidater) særlige pokaler, nemlig
Årets leder, Årets udøver, samt Humørpokalen.
Kriterier, samt listen over prismodtagere, ses her.


Udover vores egne hæderstegn, så har vi gennem tiderne indstilles nogle af KHIF's ildsjæle
til hæder i bl. DBU og JBU regi:

 

JBU's Sølvnål 

 

 

DBU's Sølvnål

          Anders Peder Lauridsen    1979 Anders Peder Lauridsen
 1981 Allan Holm Hansen     1991 Allan Holm Hansen ​
 1984 Erik Nielsen    
 1991 Preben Kjær Christensen    
 2000 Bitten Vestergaard    JBU's rejselagat
 2001 Keld Lauridsen    1979 Anders Peder Lauridsen
 2001 Orla Thingaard    
 2004 Anders Vestergaard    Sparekassen Thy's lederpris
 2004 Carl V. Møller              Anders Peder Lauridsen
 2004 Laurids Gade    1988 Allan Holm Hansen
 2004 Morten Bjerregaard               Anders Vestergaard
     
JBU's Hæderstegn     
2011 Allan Holm Hansen    
2011 Keld Lauridsen    

 

Sponsorer

Ugens hjemmekampe
Januar 2018
20.
lørdag
10.00
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
MorsØ FC (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
10.20
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) INDE • Pulje 240
Sjørring Hallen
Sjørring B
Sjørring Hallen
20.
lørdag
10.24
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
Hurup IF (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
10.32
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
Hurup IF (2)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
10.56
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) INDE • Pulje 291
Hørdum Hallen
MorsØ FC (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
11.30
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) INDE • Pulje 240
Sjørring Hallen
Hanstholm IF
Sjørring Hallen
20.
lørdag
11.50
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U10
U10 Drenge B (08) INDE • Pulje 203
Sjørring Hallen
HBV Sydthy (1)
Sjørring Hallen
20.
lørdag
12.10
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U11
U11 Drenge C (07) INDE • Pulje 177
Hørdum Hallen
MorsØ FC (4)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
12.50
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U11
U11 Drenge C (07) INDE • Pulje 177
Hørdum Hallen
Sydmors IF
Hørdum Hallen
20.
lørdag
12.50
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U10
U10 Drenge B (08) INDE • Pulje 203
Sjørring Hallen
Sydmors IF
Sjørring Hallen
20.
lørdag
13.00
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge B INDE • Pulje 1
Liseborg Centret
Ørnhøj/Abildå B1986
Liseborg Centret
20.
lørdag
13.10
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U15
U15 Drenge B (03) INDE • Pulje 62
Hørdum Hallen
Frøstrup/Hannæs IF (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
14.10
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U15
U15 Drenge B (03) INDE • Pulje 62
Hørdum Hallen
Nors B (1)
Hørdum Hallen
20.
lørdag
14.36
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge B INDE • Pulje 1
Liseborg Centret
Snejbjerg SG&I
Liseborg Centret
21.
søndag
11.52
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U13
U13 Drenge B (05) INDE • Pulje 101
Nors Hallen
Nors B (1)
Nors Hallen
21.
søndag
13.00
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U12
U12 Drenge C (06) INDE • Pulje 136
Hanstholm Hallen
FS Midtthy (2)
Hanstholm Hallen
21.
søndag
13.04
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U13
U13 Drenge B (05) INDE • Pulje 101
Nors Hallen
MorsØ FC
Nors Hallen
21.
søndag
13.40
Koldby/Hørdum IF
Herrer
U12
U12 Drenge C (06) INDE • Pulje 136
Hanstholm Hallen
Hanstholm IF
Hanstholm Hallen
21.
søndag
14.12
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U13
U13 Drenge C (05) INDE • Pulje 105
Hanstholm Hallen
Sjørring B
Hanstholm Hallen
21.
søndag
14.16
Koldby/Hørdum IF
Herrer
M+32
M+32 INDE • Pulje 1
Nors Hallen
Nors B
Nors Hallen
21.
søndag
14.16
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U15
U15 Drenge C (03) INDE • Pulje 65
Fursund Hallen
HBV Sydthy
Fursund Hallen
21.
søndag
14.52
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge A INDE • Pulje 1
Ørslevkloster Hallen
Foulum IF
Ørslevkloster Hallen
21.
søndag
15.24
Koldby/Hørdum IF (2)
Herrer
U13
U13 Drenge C (05) INDE • Pulje 105
Hanstholm Hallen
HBV Sydthy
Hanstholm Hallen
21.
søndag
16.04
Koldby/Hørdum IF (1)
Herrer
U16
Regionsfinale - U16 Drenge A INDE • Pulje 1
Ørslevkloster Hallen
NUGF Viborg (1)
Ørslevkloster Hallen

DBU Jylland

DGI gymnastik